Abd Doları : 2,25 Euro : 2,88
10 Ekim 2015 Cumartesi 19:06
Kategoriler
Son Gezilen Ürünler
Henüz Gezdiğiniz Ürün Bulunmuyor
Kısayol Bilgisi
Güvenlik İlkeleri
Anket
Henüz anket oluşturulmamış
Ostomi ile Yaşam
Ostomi Bakımı
12 Haziran 2011 Pazar 21:06
Ameliyattan sonraki ilk günler,ilk haftalar hatta ilk ay vücudunuzdaki değişikliğe adapte olmaya çalışarak alıştığınızı göreceksiniz.Ancak ilk günlerde zaman zaman zorluklar yaşayabileyeceksiniz.Bu dönemi kolay geçebilmek ve yeni bir yaşama uyum sağlamak için odaklanmanız gerekir.

 

STOMA İLE NORMAL HAYAT SÜRDÜREBİLİRSİNİZ

Ameliyattan sonraki ilk günler,ilk haftalar hatta ilk ay vücudunuzdaki değişikliğe adapte olmaya çalışarak alıştığınızı göreceksiniz.Ancak ilk günlerde zaman zaman zorluklar yaşayabileyeceksiniz.Bu dönemi kolay geçebilmek ve yeni bir yaşama uyum sağlamak için odaklanmanız gerekir.
Stomalı hayat zorluk içermez.Ancak her birey için değişik algılanabilir,endişelere neden olabilir.Bu gibi durumlarda kendinizi yakın hissetiğiniz birisi ile konuşmak veya stoma konusunda eğitim almış uzman kişilere danışmak en iyisi olacaktır.Olası kaygılarınızı, duygu ve endişelerinizi paylaşabilirisiniz.
 

KOLOSTOMİ, İLEOSTOMİLİ VE ÜROSTOMİLİ BİREYLERİN KARŞILAŞABİLECEKLERİ SORUNLAR VE ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK ÖNERİLER
Stomalı bireyler fizyolojik, sosyal ve psikolojik olmak üzere pek çok problemle karşılaşabilmektedir.
Fizyolojik sorunlar arasında gaz ve koku oluşumu, dışkı sızıntısı, deri problemleri, yorgunluk, iştahsızlık, hazımsızlık, bulantı, ishal, kabızlık ve ağrı yer almaktadır. Bunların içinde hastalar en fazla koku ve dışkı sızıntısından rahatsızlık duymaktadır. Stomalı birey  gaz ve koku çıkması nedeniyle kendini toplumdan kısıtlama ve soyutlama eğilimindedir. Birçok hasta ameliyat öncesi yaptıkları sosyal aktiviteleri ameliyat sonrası yapmaktan vazgeçmişlerdir. Bireylerin aile ilişkileri de etkilenmektedir. Ayrıca bireylerin iş yaşantısı da olumsuz etkilenmekte ve ameliyat sonrası işi bırakma, çalışma saatlerini azaltma, iş veriminde azalma ve iş değiştirme görülmektedir.
Stomalı bireylerde fizyolojik ve sosyal sorunların yanı sıra psikolojik sorunlar da görülmektedir. Bunların arasında depresyon, cinsel sorunlar vb. yer almaktadır. Ameliyat sonrasında hastaların stomaya uyumu uzun zaman alabilmektedir. Stomalı hasta kendini normal bir kişi olarak kabul etmeyebilir, işe yaramadığını ve artık normal bir yaşam sürdüremeyeceğini düşünebilir.Zaman zaman hastalar,vücudunda olan değişikliği kabullenmez ve stomasını görmek istemez. Stomasının sızıntı ve kokuya neden olacağı korkusuyla insanlardan uzak durur, içe kapanır ve yalnız kalmak isteyebilir.
 
Oysa stomalı bireylerin karşılaştıkları bu sorunlar uygun bakım ile önemli ölçüde azaltılabilmekte ve hatta zamanla tamamen önlenebilmektedir.
 
DERİ BAKIMI 
Dışkıda bulunan bazı kimyasal maddeler nedeniyle derinin tahriş olması,allerjik reaksiyonlar, egzama gibi deri hastalıklarıdır.Bu durumlarda, ilk belirtiler genellikle kızarıklık ve isilik gibi kabartılardır. Uygun deri bakımı ile deri problemleri önlenebilir. Deri problemlerini önlemek için aşağıda belirtilen uygulamaları yapınız. 
 
*Stoma çevresindeki derinin bakımını ılık su ve yumuşak bir kağıt mendil veya        gazlı bezle yapınız. 
*Torbayı çıkardıktan sonra stoma ve çevresini siliniz. 
*Stoma ve çevresini sildikten sonra iyice kurulayınız. 
*Bunlara rağmen deri problemleri gelişirse veya mevcut problemler gerilemezse,size önerilen yara örtüsü, merhem, losyon ve pudralar gibi ilaç ya da malzemeleri kullanmanız gerekebilir. 
Dışkıdaki kimyasal maddelerin peristomal (stoma etrafına) cilde vereceği zararları azaltmak için cildi korumaya yardımcı olarak ostomi pastası kullanılabilir.Yapıştırıcılar torba kullanan kişilere konfor ve rahatlık sağlar.
 
Ayrıca iki parçalı torbaların kullanılması deri problemlerini azaltabilir. Çünkü, vücuda yapıştırılan parça (adaptör), tek parçalı torbalarda olduğu gibi, her torba değiştirildiğinde deriden çıkarılmayacağı için derinin tahrişini önler, hem de derinin dışkı veya idrarla temasını önler.
 
YEME – İÇME 
Normalde tüm bireyler gibi uyulması gereken dengeli bir beslenme ile her şey yenilenebilir ve içilebilir.Ancak bazı yiyeceklerin ortaya çıkaracakları istenmeyen etkileri de bilmek gerekir.Yiyeceklerin göstereceği etkileri  az az yiyerek deneme yanılma yolu ile tecrübe sahibi olunabilir.Ameliyattan sonraki ilk 2-4 hafta içersinde çok daha dikkatli yiyecek ve içecek seçmek gerekir.Belirli gıdalar daha fazla gaz yapabilirler.
Bu yiyeceklerden bazıları:Brokoli, karnabahar,lahana, ıspanak,fasulye (yeşil ve pişmiş),soğan, sarımsak,Brüksel lahanası,salatalık,mısır, bezelye,
İçeceklerden bazıları:Gazlı içecekler,Bira,Alkol (alınan ilaçları etkilemeyecek, doktorunuz ya da stoma bakım hemşireniz herhangi bir sakınca görmez ise) 
Stomalı bireyler istedikleri her şeyi yiyebilirler. Ancak beslenmenin iyi dengelenmiş olması gerekmektedir. Aşırı kilo alma, yetersiz beslenme, gaz, koku problemleri ile karşılaşmamak için beslenmede göz önüne alınması gereken bazı noktalara dikkat edilmelidir.
Beslenmede dikkat edilmesi gerekenler: 
Size herhangi bir rahatsızlık vermeyen yiyecekleri zamanla öğreneceksiniz. Bazı yiyeceklerin sizlere sorun yarattığını düşünürseniz belirli aralıklarla keserek belirli bir zaman sonra tekrar deneyiniz.Bu denemeyi en az 3 kez yapabilirsiniz.Devamlı aynı rahatsızlıkları size veriyorsa o zaman bu yiyeceği hazırladığınız şüpheli yiyecekler listesine ekleyin.
Kendinize iyi gelmeyen yiyecekleri not ediniz ve doktorunuza  veya stoma bakımı hakkında eğitim almış sağlık çalışanları ile görüşerek bu yiyecekleri azaltınız, diyetinizden çıkartınız veya bunların yerine size önerilen besinleri alınız.
Kilo değişimleri stomanın çapını ve birtakım komplikasyonların gelişmesini etkileyeceğinden (stoma çapının büyümesi, stomanın içe kaçması, stoma çevresinde fıtıklaşmalar gibi) kilonuzu dengede tutmaya çalışınız. 
 
KOKU
Stomalı bireylerin çoğu, stomalarından hoş olmayan kokunun çıkacağı endişesini taşırlar. Günümüz teknolojisinde üretilen torbalar gaz ve koku sorununu önemli ölçüde çözmektedir. Eğer kullandığınız torbayı iyi yerleştirdiyseniz koku normalde dışarı çıkmaz, sadece torbayı değiştirirken dışarı çıkar. Filtreli torba kullanımı ve filtrelerin size önerilen sürede (genellikle 12 saatte bir) değiştirilmesi de koku çıkışını engellemektedir.
Beslenmeniz de koku oluşumunu etkilemektedir. Koku oluşumunu artırdığı belirtilen bazı yiyecekler şunlardır:Balık, yumurta, soğan, sarımsak, yeşil sebzeler, salatalık, peynir, lahana, karnabahar, kuru baklagiller. Kokuyu baskılayabilecek bazı yiyecekler ise yoğurt, yayık ayranı ve nane şekeridir.

GAZ ÇIKARMA 
Besinlerin sindirimi esnasında gaz meydana gelir. Stomalı bireyler gaz çıkışını kontrol edemezler. Çünkü stomada anüste bulunan büzücü kaslar (sfinkter) bulunmaz.
Fazla gaz oluşumunu engellemek için:
 
*Düzenli olarak yemek yiyiniz.
*Yiyecekleri iyice çiğneyiniz.
*Yemek yerken konuşmayınız.
*Asitli içeceklerden kaçınınız (kola, soda, bira, portakal suyu).
*Gaz yapan yiyeceklerden kaçınınız (karnıbahar, mısır, salatalık, bezelye, nohut, fasulye, lahana, ıspanak). 
*Lifli gıdaları yerken iyice çiğneyiniz. Bu sindirime yardımcı olur.
 
İSHAL 
İshalde öncelikle nedeni bulmak önemlidir. Bazı yiyecekler, bazı ilaçlar (örneğin antibiyotikler), iyi yıkanmamış sebze ve meyve, temiz olmayan suyun içilmesi herkeste olabileceği gibi stomalı hastada da ishale neden olabilir. 
 
• İshal olduğunuzda doktorunuza başvurunuz. 
• Bol su içiniz. 
• Başka bir probleminiz yoksa tuz alımını artırınız.
• İshal süresince dışkıyı sıvılaştıran yiyecek ve içecekleri tüketmeyiniz (üzüm, üzüm suyu, yeşil fasulye, bezelye, erik, baharatlı yiyecekler, bira, alkollü içecekler, taze meyveler ve çikolata).
• İshal süresince dışkıyı katılaştırabilen besinleri tüketiniz (muz, şeftali, elma, peynir, yoğurt, pirinç lapası, şehriye, patates püresi).
• Kolostomi irrigasyonu yapıyorsanız ishaliniz geçene kadar irrigasyon yapmayınız
 
KABIZLIK
Aşağıda bulunan bazı yiyecekler kabızlığı gidermede yardımcı olabilecektir.
erişte / makarna
beyaz pirinç
jöle
pürüzsüz fıstık ezmesi
olgun muz
doğal yoğurt
patates püresi
elma suyu


Bu haber 4909 kez okundu.
Üye Girişi
Email :
Şifre :
   
Üye Ol | Şifremi Unuttum
Alışveriş Sepetim
Sepetiniz boş..
Markalar
Önemli Bilgiler
Son Eklenen Ürünler
Comfeel Purilon GelC1789 Coloplast Alterna Ürostomi Torbası Conveen Protact KremConveen Critic Barrier KremKülotlu Orta Basınç Çorap Varisel VTK2-300 Dizüstü Orta Basınç Çorap Varisel VTK2-200Dizaltı Orta Basınç Çorap Varisel VTK2-100 İlaç Kutusu Haftalıkİlaç Kutusu GünlükAirneb NebulizatörFreely Plus NebulizatörBiatain Köpük Örtü Non Adhesive 15X15CM (C3413)Biatain Köpük Örtü Non Adhesive 10X10CM (C3410)Coloplast Sensura Click Xpro Adaptör 70mm (C10045)Coloplast Sensura Click Ostomi Torbası 2 Parça Şeffaf 70 mm (C10387)
Sayfalar
Satış Sözleşmesi
Teslimat ,İade ve Garanti Koşulları
SGK Ödemeleri
Hakkımızda
Güvenlik İlkeleri
Sıkça Sorulanlar
Kullanım Koşulları
İletişim Bilgileri
Banka Hesap Numaralarımız
Güvenli Alışveriş
Adresimiz
Kargo Ödemeleri
Şirket Bilgileri